آموزش برنامه نویسی و نکات طلایی اندروید استودیو

آموزش برنامه نویسی

مقدمه

در مقاله قبل از آموزش برنامه نویسی اندروید به معرفی دایرکتوری app از ساختار android پرداختیم. در این قسمت قصد داریم به معرفی Gradel Scripts بپردازیم. هدف ما از معرفی دقیق برنامه اندروید استودیو این است که کاربران  زرین سورس  بتوانند بیشترین کاربری را از این نرم افزار داشته باشد.با ما باشید ادامه مبحث آموزش برنامه نویسی اندروید.و اما در ادامه به آموزش برنامه نویسی و نکات طلایی در اندروید استودیو می پردازیم

 در مقاله های قبل راجع به گریدل اسکریپت توضیحاتی را به شما دوستان عزیز ارائه دادیم. و همانطور که گفتیم گریدل اسکریپت جایی است که build system  اندروید استودیو در آنجا قرار گرفته است. اما در تعریف بیلد سیستم ابزاری است که گوگل برای کامپایل کردن کد ها و اجرا نمودن آنها در این نرم افزار در اختیار کاربران قرار داده است.

 جهت اطلاع شما دوستان باید عرض کنم جاوا از سال ۲۰۰۰ سه بیلد سیستم به نام های Ant ,Maven و gradle را به کاربران معرفی نمود. گوگل، Gradle را به وسیله یک افزونه به نام Android Plug-in for Gradle به آندروید استودیو آورد و از سال ۲۰۱۳ اندروید استودیو از بیلد سیستم gradle  استفاده می کند.gradle  یک سازنده متن باز و به زبان Groovy است که مزایای سازنده های Ant و Maven را در خود دارد از این حیث از آنها قدرتمند تر است.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  آموزش نصب SDK _ آموزش جامع برنامه نویسی اندروید

ودر ادامه…

زمانی که یک پروژه‌ در اندروید استودیو ساخته بشه، به طور خودکار فایل‌هایی همراه اون ساخته می‌شوند که در اندروید استودیو زیرمجموعه Gradle Scripts هستند. و اما در اینجا به تشریح این فایلها میپردازیم:

build.gradle Project:project name

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  آموزش ویجت ها در اندروید استودیو _ قسمت اول

اگر build.gradle را باز کنیم  در همان خط بالا در داخل کامنت جمله ای را می بینید که با این جمله شروع شده است Top Level Build File .در اینجا تنظیمات اصلی که مربوط به کل پروژه است در این فایل قرار می‌گیرد. در بلوک بیلد اسکریپت ما می بینیم که کتابخانه های مورد استفاده در اندروید استودیو از مخازن ()google و ()jsenter  دانلود می شود. ما نیازی به تغییر و دستکاری این فایل نداریم.در classpath این فایل نسخه گریدلی که برای این پروژه استفادهشده را مشاهده می کنید.در این تصویر گردل ما نسخه ۳٫۴٫۱ هست.

 

آموزش برنامه نویسی

 

 

نکته:رفع خطای مربوط  به gradle و همچنین تغییر نسخه گردل را در این مقاله بخوانید.

build.gradle Module:app

هر ماژول، دارای یک build.gradle جداگانه است که تنظیمات مربوط به ماژول مخصوص خودش داخل آن قرار می‌گیرد. می‌توان گفت در اینجا ماژول به معنای پروژه‌های زیرمجموعه پروژه اصلی‌ست. ما در طول مدت برنامه‌نویسی در اندروید استودیو همیشه با این فایل سر و کار داریم.

 

آموزش برنامه نویسی

 

 

compileSdkVersion، minSdkVersion و targetSdkVersion: زمانی که  گوگل یک API  جدید را ارائه می دهد مهم است که کاربران برای استفاده از  آن دچار مشکل نشوند. بنابراین در اینجا برای بهترین نتیجه از گریدل این سه گزینه بهترین تصمیم را می گیرند. آنها کنترل API مورد استفاده در نسخه اندروید استودیو را به دست میگیرند و بهترین سازگاری را به وجود می آورند.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  ایجاد فایل apk و aab در اندروید استودیو

compileSdkVersion:

در این قسمت جدیدترین ورژن sdk  موجود دیده میشود.

minSdkVersion:

در هنگام ایجاد پروژه در مراحل ابتدایی از شما پرسیده میشود که با چه API قصد دارید پروژه خود را ایجاد کنید.در واقع در اینجا API را که در آن مرحله انتخاب کرده اید را مشاهده می کنید.minSdkVersion  یک سیگنال برای شناسایی گوشی های بازار است که قابلیت پذیرش نرم افزار شما را دارند. مثلا  google play از طریق این سیگنال تمام گوشی هایی را که این قابلیت را دارند نرم افزار شما بر روی آن نصب شود را شناسایی می کند.

targetSdkVersion:

اجازه دهید این مورد با ذکر یک مثال توضیح دهم.فرض کنید گوگل سیستم “مجوز اجرا” در سیستم عامل اندروید ۶ (API 23) را معرفی می کند.   توسعه دهندگان نیاز به درخواست مجوزهای زمانبندی دارند تا برنامه های خود را به روزرسانی کنند.

در صورتی که توسعه دهندگان برنامه های خود را بروزرسانی کنند، بسیاری از آنها با مشکل روبرو میشوند. فقط برنامه هایی که بر روی اندروید ۶ نصب هستند بدون مشکل باقی می مانند.
اما targetSdkVersion از بروز این مشکل جلوگیری میکند. اگر تارگت ۲۲ ویا کمتر باشد، اندروید استودیو بصورت خودکار می داند که  تغییرات معرفی شده برای این برنامه در API 23 را انجام نمی دهد و بدون این تغییرات اجرا می شود.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  دانلود اندروید استودیو _ به همراه نصب بصورت تصویری

و در ادامه …

ومعنای آن این است که برنامه با targetSdkVersion تنظیم شده به ۱۴ (Android 4.0) به درستی بر روی یک دستگاه Android 8.0 اجرا خواهد شد و نیازی به درخواست مجوزهای زمان اجرا نیست و هیچ تغییر دیگری را اجرا نخواهد کرد.

versionCode و versionName: مربوط به ورژن اپلیکیشن منتشر شده هستند.

مثلا ما اولین نسخه از اپلیکیشن خود را با ورژن ۱ برای کاربران منتشر می‌کنیم. در آینده هربار که نیاز به بروزرسانی اپ و انتشار مجدد آن باشد، لازم است ورژن را یک واحد بالا ببریم. یعنی در انتشار اولین بروزرسانی اپلیکیشن برای کاربر، باید versionCode 1 را با versionCode 2 تغییر دهیم.و به این شکل دیوایسی که آپ ما که بر روی آن نصب هست و در حال حاضر بروز رسانی شده است از طریق سیستم عامل اندروید پیغام بروز رسانی دریافت می کند.

در اینصورت کاربر شروع به بروز رسانی میکند اما در اینجا کاربر versionCode را نمی بیند.خاصیت دیگری که وجود دارد versionName است.در واقع کاربر پس از بروز رسانی آپ versionName  را مشاهده میکند که معمولا بصورت رشته ای میباشد.مثلا ۱٫۰٫۲و این نامگذاری به انتخاب برنامه نویس است وتاثیری بر عملکرد بروز رسانی ندارد در حالی که در versionCode باید در هر بروز رسانی یک عدد صحیح به عدد قبلی اضافه شود.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  نصب و راه اندازی genymotion در اندروید استودیو
به عنوان مثال من نسخه ۲ اپلیکیشن را منتشر کرده‌ام. باگی که در برنامه گزارش شده است را رفع می کنم و versionName را از ۲٫۰ به ۲٫۱ تغییر می دهم. به همین ترتیب ۳ مرتبه دیگر نیاز به اصلاحات و انتشار نسخه جدید دارم که هربار اعشار را یک واحد افزایش داده‌ام و نهایتا به ۲٫۴ می‌رسد. حالا بعد از مدتی تصمیم دارم تغییرات گسترده‌ای در اپلیکیشن لحاظ کرده و امکانات جدیدی به آن اضافه کنم. در اینجا ترجیح می‌دهم به جای ۲٫۴، ورژن ۳٫۰ را به کاربر نمایش دهم.

dependencies: این بلوک می توانید لیست کتابخانه هایی که برای برنامه خود به آنها نیاز دارید,با  ببینید. با توسعه نرم افزار  خود شما نیاز خواهید داشت که کتابخانه های بیشتری را به این قسمت اضافه کنید.  روش اضافه کردن کتابخانه های مورد نیاز به این شکل است:

آموزش برنامه نویسی

 

و سپس در کادر بعدی در تصویر زیر کافیست که نام کتابخانه را تایپ کنیم و سپس search را بزنیم تا از مخزن گوگل دانلود شود ودر پایان ok را میزنیم تا به پروژه ما اضافه شود.

 

نکته:در هنگام اضافه کردن کتابخانه جدید برای بار اول باید به vpn متصل باشید.

 

آموزش برنامه نویسی

 

gradle-wrapper.properties:این فایل به دیگران اجازه می‌دهد که کدهای شما را Build کنند حتی اگر Gradle را روی کامپیوتر خود نصب نداشته باشند.

این فایل بررسی می‌کند که چه نسخه‌ای از Gradle برای Build کردن کدها نیاز است و اگر نسخه مورد نظر را پیدا نکند، اقدام به دانلود کردن نسخه‌ی مورد نیازش برای اجرای کدها می‌کند. وقتی شما پروژه‌ای در اندروید استودیو می‌سازید امکان داره این فایل همراه پروژه ساخته نشه، ولی اگر پروژه‌‌ای رو از اینترنت مثل سایت github بگیرید، بعضی مواقع این فایل رو داخلش پیدا می‌کنید.

Settings.gradle:

این فایل تمام زیرپروژه‌هایی (همان Module) که پروژه ما داخلش دارد را معرفی می‌کند.

Gradle.properties:

اطلاعات کلی پروژه داخل این فایل ذخیره می‌شوند. به‌طور پیش‌فرض این فایل خالی است.

Local.properties:

این فایل محل ذخیره android sdk را به پلاگ‌این Android Gradle معرفی می‌کنه.

آموزش ما در اینجا به پایان رسید

مقاله بعدی از آموزش برنامه نویسی اندروید در مورد طریقه ساختن فایل apk می باشد.

 

اندروید استودیو در یک نگاه

امتیاز شما به بهبود مطالب کمک می کند

 

پکیج آموزشی طراحی سایت بدون کد نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *