یادگیری برنامه نویسی در یک جلسه!

یادگیری برنامه نویسی

تحصیلات دانشگاهی برای یادگیری برنامه نویسی

یادگیری برنامه نویسی از مشاغل سخت و دوست داشتنی است است و همزمان پر از ریزه کاری هایی که در این حرفه به وفور یافت می شود. برای وارد شدن به حرفه ای برنامه نویسی نیازی به تحصیلات آکادمیک ندارید. البته این به این معنا نیست که تحصیلات آکادمیک به شما کمکی نمی کند. باید قبول کنیم که در دانشگاه‌های ایران , دانشجویان پس از اخذ مدرک , اندوخته علمی ای که بتواند به آنها کمک کند که در شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود موفق شوند وجود ندارد. این اتفاق در رشته های مرتبط با برنامه نویسی , نمود بیشتری دارند.

 بنده خودم زمانی که قصد یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید را داشتم , با تمام اساتیدی که در این مورد صحبت کردم بدون استثناء به این قضیه صحه گذاشتند. بنابراین شما دوست عزیزی که قصد دارید به دنیای برنامه نویسی وارد شوید اگر از تحصیلات دانشگاهی برخوردار نیستید اصلا نگران نباشید.

 لیستی از مهمترین فاکتورهای مورد نیاز برای وارد شدن به دنیای برنامه نویسی را به شما دوستان عزیز معرفی می کنم.

یادگیری برنامه نویسی

علاقه در جهت یادگیری برنامه نویسی

 یکی از مهم ترین فاکتور هایی که برای موفقیت در این عرصه نیاز دارید علاقه است. بدون علاقه هیچ اتفاقی نمی‌افتد. رشته برنامه نویسی باهر شغلی که شما قبلا تجربه کرده اید تفاوت دارد. شما در برنامه نویسی ناچار می شوید که فکر کنید. کد ها شما را به تفکر وادار می کند. تنها فاکتوری که می‌تواند برای توسعه دادن یک برنامه  و رفع ایراد در یک خط کد ساعت ها وقتتان را با کامپیوتر سپری کنید علاقه است. پس در مرحله اول با خودتان رو راست باشید. اگر به این  کار علاقه ندارید پیشنهاد می کنم سمت برنامه نویسی نروید.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  آموزش نصب SDK _ آموزش جامع برنامه نویسی اندروید

انتخاب زبان برای یادگیری برنامه نویسی

بسیاری از علاقمندان به برنامه نویسی بر روی این قضیه که کدام زبان را برای یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنند دچار وسواس هستند.

 اگر شما  قصد دارید که ساخت اپلیکیشن های موبایل را فرا بگیرید می توانید برنامه نویسی اندروید را انتخاب کنید. برای انتخاب زبان مرتبط با اندروید استاندارد ترین زبان که مورد حمایت گوگل نیز هست جاوا می باشد. البته با زبان‌های دیگر نیز می‌توانید برنامه نویسی اندروید را انجام دهید.  مثل زبان های ++C و یا +C همچنین کاتلین و…

موردی که اغلب برنامه نویسان به آن اعتقاد دارند این است که اگر شما قصد دارید  برنامه نویسی اندروید را برگزینید,بهتر آن است یک زبان ساده را برای فراگیری اندروید انتخاب کنید  مانند +C. در واقع با این کار شما یک زبان برنامه نویسی را فرا می گیرید  و همچنین سختی کد نویسی زبان جاوا  باعث نمی شود که به اصطلاح شما دچار کد زدگی شوید. باید قبول کنیم یادگیری زبان جاوا به مراتب سخت تراز بقیه زبانهای برنامه نویسی است. اگر شما زبان برنامه نویسی جاوا را فرا بگیرید, یادگیری بقیه زبان ها برای شما بسیار ساده تر خواهد بود.

 پس از آنکه شما درک خوبی از برنامه نویسی اندروید پیدا کردید  می توانید به سمت زبان جاوا رفته و مفاهیم آن را یاد پیگیرید. سپس میتوانید به مرور زمان به سمت زبان‌های طراحی وب مانند HTML و CSS  بروید.

یادگیری برنامه نویسی

منابع آموزشی در جهت یادگیری برنامه نویسی

پس از اینکه شما تصمیم گرفتید که وارد دنیای برنامه نویسی شوید نیاز دارید که  از یک منبع معتبر آموزش ببینید. شما برای این کار دو راه در مقابل خود دارید.  راه اول آموزش به صورت حضوری می باشد. جمله مشهور جوینده یابنده است به شما کمک می کند که پس از بررسی با یک استاد مشاوره کنید. در اینجا خیلی مهم است که استاد شما از نظر تجربه بله اطلاعات در چه سطحی قرار دارد.  اگر شما یک بررسی ساده بکنید متوجه می شوید که خیلی ها با اینکه هنوز در مرحله آموزش در یک موضوع قرار دارند اما بسیار دوست دارند که در مقام استادی قرار بگیرند. اگر استاد شما جزء این دسته از افراد است پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان برای شروع عجله نکنید. یک استاد  بی تجربه میتواند شما را از برنامه نویسی زده کند.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  دانلود اندروید استودیو _ به همراه نصب بصورت تصویری

راه دوم استفاده از منابع اینترنت  است. به عقیده من یادگیری برنامه نویسی به این شکل در صورتی که یک استاد با تجربه در شهر شما وجود ندارد بسیار بهتر است از انتخاب یک استاد بدون علم. شما در اینترنت با یک منبع عظیم از اطلاعات برنامه نویسی روبرو هستید. در این مرحله انتخاب مناسب ترین مرجع بسیار مهم است. یک جستجوی چند ساعته در اینترنت نتایج فوق‌العاده ای را نصیب شما می کند. در اینجا تنها کاری که می توانید انجام بدهید تهیه آموزشهای مورد نیاز میباشد.

یادگیری برنامه نویسی

اصول یادگیری

برنامه نویسی اندروید دارای سرفصل های زیادی است. بسیاری از دوستان پس از تهیه پکیج آموزشی صفر تا صد اندروید شروع به یادگیری آموزش می کند. تا اینجای کار همه چیز مرتبط با اصول پیش برود.  من در اینجا قصد دارم تجربه یادگیری برنامه نویسی اندروید را در اختیار شما قرار دهم.

بعد از تهیه پکیج صفر تا صد برای هر مطلب به صورت عمقی شروع به یادگیری کردم. به این صورت که مثلا برای یادگیری کد نویسی مبحث Video Player زمان زیادی را صرف کردم. در صورتی که برای پیاده کردن این کدها جهت اولین برنامه‌ای که قصد نوشتن آن را به صورت جدی داشتم حدود یک سال طول کشید. و همچنین بقیه مطالب.

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  نصب JDK _ آموزش جامع برنامه نویسی اندروید

طبق تجربه خودم , به دوستان عزیز پیشنهاد می دهم که شما وقت زیادی را روی هر کدام از سرفصل ها قرار ندهید. در واقع همین که شما به درک درستی از برنامه نویسی رسیدید, دیگر لازم نیست که به صورت عمقی فلان مطلب را یاد بگیرید. به جای اینکه یک مطلب را در مدت زمان یک هفته یاد بگیرید سعی کنید از زمانتان در طی این هفت روز برای یادگیری چندین مطلب به صورت مفهومی استفاده کنید.

جاوا را در چه حدودی باید یادبگیرم

بسیاری از دوستان عقیده دارند که باید زبان جاوا را از صفر تا صد و به صورت کامل یاد بگیریم تا بتوانیم برنامه نویسی اندروید را انجام دهیم. من خیلی از دوستان نیز اعتقادشان بر این است که زبان جاوا را در حد مفاهیم ابتدایی باید یاد گرفت. اعتقاد من بر این است که شما هر مطلبی را که قصد فراگیری آن را دارید. باید  از تمام اصول آن آگاهی داشته باشید. یعنی در واقع به درجه استادی برسید. برای شروع برنامه نویسی اندروید شما باید جاوا را یاد بگیرید. حال هر چقدر بیشتر آن را فرا گیرید مسلماً در اندروید دچار چالش های کمتری می شوید. پس قبل از شروع برنامه نویسی اندروید حتماً جاوا را فرا بگیرید.

اندروید استودیو را به صورت اصولی یاد بگیرید

جالب است بدانید نصب اندروید استودیو برای بسیاری از دوستانی که قصد دارند برنامه نویسی اندروید را انجام دهند یک چالش بزرگ است. اگر شما از کسانی که الان برنامه نویس اندروید هستند بپرسید قطعاً بیشتر آنها با نصب اندروید استودیو مشکل داشته اند. مانند بسیاری از مسائل دیگر اندروید استودیو نیز با چالش فیلتر  از سمت گوگل مواجه شده است. و همین قضیه باعث بسیاری از  ارور ها حین نصب شده است.  باور کنید بسیاری از دوستان در همین پله اول  نصب اندروید استودیو قید برنامه نویسی را می زنند. بنابراین پیشنهاد من به شما این است که نصب اندروید استودیو را بدون عجله و با تمام جزئیات بر طبق اصول انجام دهید. وسپس زمانی را برای یادگیری محیط این IDE  بگذارید. شما باید با اندروید استودیو رفاقت داشته باشید.به  صورتی که اگر یک روز سراغ این نرم‌افزار نروید دلتنگ آن شوید.

برای شروع برنامه نویسی این ۳ مقاله را به ترتیب بخوانید:

۱٫نصب JDK

۲٫نصب SDK

۳٫نصب Android Studio

یادگیری برنامه نویسی

هر روز در حال یادگیری باشید

برای یادگیری هر مطلبی اگر شما در اینترنت سرچ کنید روش های بسیار زیادی وجود دارد. سعی شما بر این باشد که در طول روز به صورت کاملا هدفمند  برای هر مطب روش های زیادی را مطالعه کنید.  از ارور ها نترسید و برعکس با آنها دوست باشید. رفع مشکلات مربوط به ارور در کد نویسی پایه شما را قوی تر می کند. سایت stackoverflow یکی از بهترین مرجع ها برای رفع ارور در برنامه نویسی اندروید می باشد.

گروهی کار کنید

باور کنید یکی از بهترین تصمیم هایی که باعث می شود یک برنامه نویس حرفه ای شود کار کردن به صورت گروهی است. متأسفانه در ایران برنامه نویسان بیشتر علاقه دارند به صورت انفرادی کار کنند. اما تجربه ثابت کرده است که اگر شما عضو یک گروه برنامه نویسی باشید بسیار سریع تر به اهداف خود می رسید.

 با توجه به مطالب بالا باید به این نتیجه رسیده باشید که شما نمی توانید در چند جلسه و یا حتی چند ماه یک برنامه نویس حرفه ای شوید. برای اینکه شما یک برنامه نویس تمام عیار شوید باید سالها زحمت بکشید. اما زمانی که این اتفاق برای شما بیفتد مطمئن باشید به بهترین درآمدها می رسید. حال دیگر قضاوت با خود شماست حداقل دو سال سختی بکشید و پس از آن به یک درآمد عالی برسید.

 موفق باشید

امتیاز شما به بهبود مطالب کمک می کند

پکیج آموزشی طراحی سایت بدون کد نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *