بازاریابی شبکه ای | تفاوت سیستم های شبکه ای کالا و خدمات

بازاریابی شبکه ای | تفاوت سیستم های شبکه ای کالا و خدمات

بازاریابی شبکه ای

باید با این واقعیت کنار بیاییم که در انتهای صده ای که در آن قرار داریم کسب و کارها به سمت و سویی دیگر پیش می روند.بر اساس قانون الوین تافلر دنیا به سمت و سوی اطلاعات و فناوری های مرتبط با آن پیش می رود.به طبع در قوانین مربوط به کسب و کار نیز اتفاقات متفاوتی می افتد.

اگر واقع بین باشیم می بینیم که در مثلا ۵۰ سال گذشته که علم هنوز پیشرفتی مانند امروز نکرده بود,کسب و کارهای فیزیکی و صنعتی حرف اول را می زد.کسب و کارهایی که یک نفر کار می کرد و بقیه اعضای خانواده از دسترنج وی استفاده می کردند.

کارگرانی که به دنبال بیمه, حق اولاد , حق مسکن و مزایایی از این دست بودند.و در تمام دنیا اوضاع بر همین منوال بود و انگار که تمام جمعیت کره زمین از یک قانون تبعیت می کردند.اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی لایه هایی دیگر از کسب و کارها نمودار شد.و دنیا بر مدار اینترنت اداره می شد .

و در این برهه به بالاترین حد رقابت رسیده است.در این مقاله قصد داریم به وضعیت کسب و کار های اینترنتی و به طبع آن بازاریابی شبکه ای بپردازیم.

 

 

بازاریابی شبکه ای

 

 

سراب یا واقعیت

از چند سال پیش شرکتهای زیادی پا به عرصه وجود گذاشته اند که پدید آورندگان آنها با تسلط بر فرمولهای ریاضیات و روانشناسی قشر بیکار و خصوصا جوان کشور را نشانه گرفته اند و بسیاری را معطل خود کرده و جیبهای خود را پر از پول کرده اند.

جالب است که از دید اشخاصی که در این شرکتها مشغول بطالت هستند پدید آورندگان این شرکتها انسانهای بسیار معنوی هستند که فقط به فکر منافع جوانان و به اسطلاح کارمندان شرکت شان هستند.اما با یک جستجو در دل ۳۰ سال گذشته می بینیم که حداقل در این برهه کشور ما از وجود چنین افرادی کاملا خالی است و یا حداقل انگشت شمارند.

اجازه دهید برگردیم به جلو دار تمام این شرکتها یعنی گولد کوئست . شرکتی که با ورود سیستم باینری و بر مبنای تعادل به نفرات خود پورسانت پرداخت می کرد شروع کنیم.باید قبول کنیم که این شرکت ضربه سختی به اقتصاد مملکت وارد کرد.

چون باعث شد ارز وحشتناکی از مملکت خارج شود و در ازای آن تقریبا هیچ چیزی وارد کشور نشد.یعنی عملا افرادی که وارد این سیستم شدند هوا!می خریدند.به امید اینکه به پورسانت برسند.

 

بازاریابی شبکه ای | تفاوت سیستم های شبکه ای کالا و خدمات

 

بنابر این در آن سیستم یک نفر در راس هرم قرار میگرفت و عده زیادی برای وی می دویدند بدون دست یافتن به هیچ نتیجه ای.اما بعد از اینکه گلد کوئست و شرکت های هم جنس آن غیر قانونی اعلام شدند در داخل مملکت خودمان سیستم های دیگری به وجود آمد که با طی کردن مراحل قانونی مجوز کسب را از مقامات تابع دریافت می کردند و با ارائه پلنهای رنگارنگ و متفاوت قول مبالغ صد و دویست میلیونی را به بازار یابان خود می دادند.

 

بررسی سیستم های بازاریابی شبکه ای

بدون نام بردن از شرکت خاصی نگارنده شخصا چندین پلن از شرکتهای مختلف را بررسی کرده ام.و بدون هیچ گونه بغضی نسبت به هیچ شرکتی می خواهم در این مقاله ثابت کنم که تمام این پلن ها دارای مشکل هستند.

تمام این شرکتها بر عکس سیستم های هرمی کالایی را ارائه می دهند.و این در واقع نقطه قوت این سیستم ها می باشد.اما همین نقطه قوت در واقع نقطه ضعف آنها نیز هست.چطور؟

ببینید شرکتهای مواد غذایی و منسوجات و اصولا هر شرکتی که در کشور از طریق کارخانجات اجناس خود را تولید می کنند و سپس به صورت سنتی و از طریق بازاریابان خود به پخش مویرگی مشغول هستند قیمت اجناسشان کاملا مشخص است به کارگران خود حقوق ثابت ماهیانه ای پرداخت می کنند و همچنین به بازاریابان خود.

و مبلغی از قیمت اجناس را به مغازه داران و عمده فروشان پرداخت می کنند.پس در این پروسه اشخاص زیادی مشغول فعالیت هستند و گذران زندگی می کنند.

 

بازاریابی شبکه ای و گرانفروشی

من در این مقاله قصد پرداختن به تورم و اینکه این حقوق ها کفاف زندگی را نمی دهد را ندارم .چون این یک مشکل فراگیر است.اما در شرکتهایی که پلنهای آنچنانی در آمد زایی دارند باید گفت که سودی که بین اعضا تقسیم می شود از گرانفروشی بدست می آید.

اگر شما قیمت یک شامپو را به فرض مثال که در یک سوپر مارکت بفروش می رسد با یک شامپو که در شرکت های بازاریابی شبکه ای بفروش می رسد را مقایسه کنید می بینید که تقریبا اختلاف قیمت وحشتناکی دارند.در اینجا دوستان عنوان می کنند که اجناس آنها دارای کیفیت بالا هستند.

اما اگر یک متخصص بررسی ساده ای انجام دهد کاملا متوجه می شود که این فقط یک ادعا بیشتر نیست.اما نکته ای که از اهمیت بالاتری برخوردار است این است که این به اسطلاح بازاریابان به اشخاصی که قصد دارند جذب سیستم کنند اعلام میکنند که شما خرید ماهیانه مورد نیاز خانواده خود را از این شرکت تهیه کن و در ازای آن پورسانت هم دریافت کن.اما مگر یک خانواده در طول یک ماه چقدر به مواد شوینده نیاز دارد؟

 

بازاریابی شبکه ای

 

به راستی مگر یک کالا چقدر سود دهی دارد که بخواهند بر طبق پلن درآمد زایی خود به همه یا بخشی از پرسنل خود پورسانت پرداخت کنند؟

بازاریابی شبکه ای و جوانان

اما بنده قصد دارم به موضوع مهمتری بپردازم و آن هم حضور جوانان به صورت کیلویی در این سیستم ها است.جوانانی که به دنبال رویاهای خود هستند اما در انتها به سراب می رسند.با توجه به همت مسئولین محترم! در جهت ایجاد کسب و کار میلیونها نفر از جوانان بیکار هستند و این خود عاملی است در جهت سوء استفاده سودجویان.جوانانی که جهت تهیه نیازهای اولیه خود نیازمند خانواده های خود هستند.

و تقریبا همه آنها با مطالعه کتابهای روانشناسی موفقیت به رویاهای خود فکر می کنند.و با یک پیشنهاد ساده خیلی از آنها وارد سیستم های شبکه ای می شوند.به این امید که بعد از چند ماه به همه یا حداقل نیمی از آرزو های خود برسند.اما بعد از چند ماه متوجه می شوند که این ره که می روند به ترکستان است.

و با خرید بسیاری از اجناس گرانقیمتی که بعضی از اقلام آنها حتی با نصف قیمت در فروشگاههای مواد غذایی یافت می شود تنها مانده اند.که ناچارند آنها را با نصف قیمت به سوپر مارکت محلشان بفروشند.

اما با نگاهی به قطعات این پازل در بالای هرم می بینیم که آنها با استفاده از دوندگی نفرات پایین ماشینهای آنچنانی سوار می شوند و و به بقیه پایین دستان خود فخر می فروشند.نکته مهم این قضیه این است که چگونه مسوولین مملکت به این شرکتها اجازه و مجوز این چنینی را به آنها می دهند.

 

بازاریابی شبکه ای | تفاوت سیستم های شبکه ای کالا و خدمات

 

بنابراین با یک نگاه و بررسی اجمالی میشود به این قضیه پی برد که شرکتهایی که بصورت شبکه ای به کار توزیع مواد غذایی می پردازند صرفا جماعتی را سر کار برده اند.و در حال تکاندن جیب های آنها هستند.

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  9 روش برای افزایش وفاداری مشتری

 

بازاریابی شبکه ای و شرکت های خدماتی

اما در این وانفسا شرکته ایی دیگر در حال ظهور هستند که به جای کالا به عرضه خدمات مشغول هستند .اخیرا شرکت دانش بنیانی به نام نقش الماس فعالیت خود را در زمینه فروش خدمات آغاز کرده است.روش کار به این شکل است که پرسنلی را تحت عنوان بازاریاب استخدام میکند و یک پنل کاربری را به وی می فروشد.و به شخص آموزش می دهند که در میان کسب و کارها به ارائه خدمات بپردازد و به کسب درآمد بپردازد.

خدماتی که این شرکت ارائه می دهد خدمات جالبی است.مثلا خدماتی مثل فروش کارت ویزیت الکترونیکی و یا کدهای USSD .که با فروش این کدها بازاریاب به ۳۰% سود از حجم فروش می رسد.یکی دیگر از خدمات این شرکت فروش کدهای CRM است که با فروش و طراحی این کد به یک کسب و کار , صاحب کسب و کار می تواند از پنل خود به تبلیغات کار خود بپردازد.

در نگاه کلی می توان به این نتیجه رسید که تفاوت این شرکت با شرکت های قبلی در این است که در اینجا خدماتی به مشتریان عرضه می شود نه کالا.با بررسی این خدمات هم میشود دریافت که خدماتی که ارائه می شود خدمات نوینی است.

 

بازاریابی شبکه ای

 

می توان به این نتیجه رسید که این شرکت با شرکتهای ارائه دهنده مواد غذایی و یا شوینده ها تفاوت هایی دارد .البته این شرکت نیز پلنهای درآمد زایی دارد که با بررسی دقیق می توان فهمید که بالا سریها از فروش خدمات شرکت به افراد داخل شرکت به سود نمی رسند.بلکه بازاریابان شرکت باید خدماتی را به مشتریان بفروشند تا سودی حاصل شود.

 

تفاوت شرکتهای بازاریابی شبکه ای با شرکت های ارائه دهنده خدمات

شرکتهای شبکه ای ارائه دهنده کالا باید ماهیانه مبلغی را خرید کنند تا بقیه به سود برسند.یعنی خرید کردن حالت اجبار دارد.ولی در شرکتهای خدماتی این الزام وجود ندارد.بازاریابان با فروش خدمات شرکت به مشتریان شرکت خود و بالاسریها به سود دهی می رسند.

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  شغل های پر درآمد اینترنتی در ایران که افراد زیادی از آنها بی خبرند

 

در شرکتهای شبکه ای کالا ارائه می شود ولی در شرکتهای خدماتی خدمات ارائه می گردد.در شرکتهای شبکه ای اگر شما تیم فروش نداشته باشید پورسانتی هم وجود ندارد.اما در شرکتهای خدماتی هر شخص می تواند از فروش مستقیم خودش به سوددهی برسد.

بنابراین با یک بررسی می توان فهمید که شرکتهای دانش بنیان که به روش نوین خدماتی را ارائه می دهند از شرکتهای فروش خدمات در مقام و مرتبه بالاتری قرار دارند.

 

در مورد این مقاله بیشتر بدانید

 

امتیاز شما به بهبود مطالب کمک می کند

 

پکیج آموزشی طراحی سایت بدون کد نویسی

‫2 نظر ارسال شده در “بازاریابی شبکه ای | تفاوت سیستم های شبکه ای کالا و خدمات

  1. صدیق :

    کاشکی یکی میومد و این شرکتها رو کلا جمع می کرد.من تجربه تلخی از این شرکتها دارم.از طریق دوستان وارد شرکت بیز شدم و ۱۲ نفر از دوستانم را هم جذب سیستم کردم چند ماه ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان خرید می کردم ولی دریغ از یک ریال سود.آخرش هم من موندم وچند کارتن اسپری خوشبو کننده گران که ناچار شدم به یک سوم قیمت بفروشمشون.
    واقعا هرچی گفتید درسته ایول دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *