تفاوت VPN با پروکسی سرور Proxy Server در چیست؟

تفاوت VPN با پروکسی سرور

تفاوت VPN با پروکسی سرور

VPN و پروکسی سرور در یک مورد قطعا به هم شبیه هستند و هدف از طرحی آنها همین بوده و آن مخفی کردن هویت کاربر در هنگام استفاده از اینترنت در کامپیوتر یا گوشی می باشد به طوری که هویت او مجهول مانده و سایت و سرویس ها قادر به شناسایی IP مخصوص به او یا موقعیت جغرافیایی و بعضی از اطلاعات شخصی او نیستند.

هر یک از وی پی ان و پروکسی این هدف را دنبال می کنند در کنار موارد دیگر مانند باز کردن سایت های مسدود ، ولی خوب هر کدام یک سری عیوب و یک سری مزایایی دارند و حالا در ادامه با جواب سوالاتی مانند این که کدامیک بهترند؟ چه وقت از پروکسی سرور و چه زمان از VPN استفاده کنیم؟و در کل چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت VPN وی پی ان با پروکسی Proxy server سرور در چیست؟

 

تفاوت VPN با پروکسی سرور

 

پروکسی سرور در واقع به عنوان یک واسط و رابط بین کامپیوترشما و اینترنت عمل می کند. برای توضیح بیشتر با مثال ادامه می دهم؛

یک مرورگر را با آدرس پروکسی مشخصی در اینترنت ذخیره می کنید و سایت زرین سورس را با مرورگر می بینید ، بنابراین بعد از نوشتن www.zarinsource.com و زدن Enter درخواست دیدن سایت زرین سورس به پروکسی استفاده شده در مرورگر ارسال می شود و سپس پروکسی این درخواست را به سروری که سایت ما روی آن میزبانی می شود ارسال می کند.

و در مقابل ، سرور دوباره این درخواست را به پروکسی ایی که اقدام به نمایش صفحه وب زرین سورس کرده ارسال می کند. این پروسه فقط در چند ثانیه صورت میگیرد.

در نتیجه موقع استفاده از پروکسی ، دیدن سایت به طور مستقیم صورت نمیگیرد و سایت قادر به شناسایی شما و کامپیوتر شما نخواهد بود و اصلا به عنوان یک بازدیدکننده به حساب نمی آورد بلکه پروکسی سرور استفاده شده را یک بازدید کننده می داند و این طور می شود که شخص به اصطلاح مجهول الهویت خواهد بود.

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  سرور و انواع آن _ تفاوت سرور با هاست

 

مزایای پروکسی سرور

 

مخفی کردن IP واقعی : سایت ها نمی توانند آدرس IP حقیقی دستگاه را ثبت کنند چیزی که تمام اطلاعات کامپیوتر را به طور کامل نمایش می دهد و با استفاده از آن هکران امکان دسترسی و جستجو در سیستم را دارند. ولی خوب می توانید با استفاده از پروکسی ، آی پی را مخفی کنید و بعد از آن از این صفحه بررسی کرده و مطمئن شوید.

پنهان کردن موقعیت جغرافیایی : با پروکسی سرور شما می توانید موقعیت مکانی خود را نیز مخفی کنید و وقتی سایتی را میبینید موقعیت مکانی پروکسی سرور را شناسایی می کند نه کامپیوتر شما را و همانطور که اشاره شد پروکسی به عنوان بازدید کننده محسوب خواهد شد نه شما.

بهبود سطح امنیت : بعضی از سرورهای پروکسی سطح امنیت و حریم خصوصی را در کامپیوتر و اینترنت افزایش می دهد به طوری که از این طریق سایت هایی که فایل مخربی را منتشر می کنند ، مسدود می سازد تا مشکلی متوجه سیستم شما نشود.

باز کردن سایت های فیلتر : پروکسی سرور همچنین می تواند سایت های فیلتر و مسدود را برای شما باز کند مثلا شاید به خاطر تحریم ها قادر به باز کردن بعضی از سایت هایی که سرویس های خوبی ارائه می دهند نباشیم لذا با پروکسی می توان به آنها دسترسی داشت.

صرفه جویی در مصرف اینترنت : خیلی ها شاید از وجود همچین خصوصیتی در پروکسی مطلع نباشند ، در واقع پروکسی با فشرده سازی فایل های موقت یک سایت و صفحات وب ، حتی تبلیغاتی از یک سایت قبل از رسیدن به کامپیوتر شما موجب صرفه جویی مصرف اینترنت می شود.

 

 

تفاوت VPN با پروکسی سرور

عیوب پروکسی سرور

 

پروکسی سرور اقدام به رمزگذاری موارد استفاده شما از اینترنت نمی کند.

موقع استفاده از پروکسی سرور ، صاحبان سرور می توانند درخواست بازدید از سایت را تغییر دهند یعنی سایت هایی باز می شوند که شما درخواست ندادید و برای افزایش بازدید آن سایت این کار صورت میگیرد.

تکنولوژی های پیشرفته و قدرتمند می توانند IP حقیقی و موقعیت مکانی را به دست بیاورند حتی اگر از پروکسی سرور استفاده کنید.
پروکسی سرور می تواند فعالیت های شما در اینترنت را رصد کند و اطلاعات زیادی از شما ذخیره نماید.

 

وی پی ان VPN چیست؟

 

سه حرف VPN در حقیقت مخفف Virtual Private Network می باشد که به طور خلاصه یعنی شبکه مجازی اینترنت به عبارتی تمام آنچه که در اینترنت انجام می دهید و تمام آنچه که توسط سایت ها شناسایی می شود ، اطلاعات مجازی می باشند که در ادامه برای توضیح بیشتر با مثال روشن می کنم؛

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  شرکتهای برتر هاستینگ ایرانی در سال ۹۸ (خرید بهترین هاست)

 

به طور مثال هنگام استفاده از سرویس VPN و بازدید از سایت زرین سورس ، وقتی آدرس سایت به نشانی www.zarinsource.com را در مرورگر وارد کرده و اینتر Enter می زنید درخواست بازدید از سایت به صورت رمزگذاری شده به سرویس VPN ارسال می شود تا سرور تابع سرویس VPN رمز را شکسته و از درخواست شما با خبر شود.

و بعد از آن درخواست شما به سروری که سایت زرین سورس را میزبانی می کند ارسال می شود و دوباره این درخواست به سرور VPN برمیگردد و درخواست شما به اجابت می رسد ، این کارها در عرض چند ثانیه صورت میگیرد و ما در واقع از پشت صحنه ی آن پرده برداشتیم.

در نتیجه با استفاده از سرویس VPN هر بایت از داده هایی که مصرف می شود کاملا رمزگذاری شده است یعنی اگر کسی جاسوسی شما را می کند یا ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی ISP از سایت هایی که بازدید کردید مطلع نمی شوند همچنین اون سایت قادر به تشخیص اطلاعات واقعی شما نخواهد بود.

vpn را میتوانید به صورت اشتراکی , ماهیانه یا سالیانه تهیه کنید.پیشنهاد نگارنده استفاده از خدمات این وب سایت هست.

تفاوت VPN با پروکسی سرور

 

 

و اما ویژگی ها و مزایای استفاده از VPN 

 

رمزگذاری : با استفاده از سرویس VPN تمام اثری که از شما در اینترنت ایجاد می شود کاملا رمزگذاری شده تا جایی که می توان ادعا کرد محال است برای کسی که از سایت های بازدید شده توسط شما مطلع شود.

مخفی کردن IP : وی پی ان در مورد پنهان کردن IP حقیقی کامپیوتر کمی متفاوت تر از پروکسی سرور عمل می کند ، چرا که حتی با تکنولوژی های پیشرفته هم ، هنگام استفاده از VPN نمی توان IP واقعی را به دست آورد و یک IP مجازی غیر واقعی به سایت می دهد تا مانع جاسوسی شما شود.

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  انواع داده ها در جاوا _ آموزش مفاهیم جاوا پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

 

پنهان کردن موقعیت مکانی : در سرویس VPN موقعیت جعرافیایی و مکانی شما به طور کامل مخفی می شود و سایت توانایی تشخیص آن را نخواهد داشت و به جای آن ، موقعیت سرویس VPN استفاده شده نمایش داده می شود.

باز کردن سایت های مسدود : با VPN شما می توانید به سایت هایی که سرویس های مفیدی ارائه می دهند اما به دلیل تحریم ها ، کاربران ایرانی و بعضی از کشورها نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند به راحتی دسترسی داشته باشید.

سرویس های رایگان : ارائه دهندگان سرویس های پولی VPN زیاد هستند اما سرویس VPN رایگان نیز وجود دارد.

VPN ویژگی های زیادی دارد که به مجموعه کمی از آنها اشاره شد اما باید بدانید که وی پی ان نیز جنبه های منفی دارد؛

 

سرورهای vpn به خاطر رمزگذاری روی سرعت اینترنت تاثیر می گذارد.

 

همانطور که اشاره شد VPN روی هر بایت از داده ها رمزگذاری می کند و هنگام ارسال درخواست بازدید سایت به سرور سرویس های VPN ، این رمزگذاری شکسته می شود لذا برای صاحبان سرورها امکان جاسوسی را فراهم می کند. بنابراین باید از سرویس های VPN قابل اعتماد و مطمئن استفاده کرد.

هزینه اشتراک در سرویس های VPN در مقایسه با پروکسی سرور که معمولا رایگان ارائه می شود بیشتر است. و به سرویس های رایگان VPN اعتماد نکنید.

 

این مطلب جذاب را از دست ندهید:  فعال کردن قابلیت مجازی سازی سیستم

 

چه وقت از پروکسی سرور و چه وقت از VPN استفاده کنیم؟

همانطور که ملاحظه کردید تقریبا از جهاتی سرویس VPN از پروکسی سرور بهتر است ، وی پی ان قابلیت مهمی مانند عدم مشخص شدن هویت و فراهم کردن امنیت و حریم خصوصی را به طور کامل با خصوصیت رمزگذاری فراهم می کند گرچه هزینه های نسبتا بالایی در مقایسه با پروکسی دارد اما به هر حال اگر می خواهید فقط IP حقیقی و موقعیت مکانی شما در اینترنت مخفی بماند شاید بهتر باشد از پروکسی استفاده کرد.

امتیاز شما به بهبود مطالب کمک می کند

منبع : ترفندسیتی

پکیج آموزشی طراحی سایت بدون کد نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =